Jak zvolit správný požární hlásič

Nejprve je dobré si uvědomit, proč si vlastně takový požární hlásič vybrat. Pokud Vám jakoukoli nešťastnou náhodou začne hořet váš dům/byt, rozhodují vteřiny, jestli to skončí katastrofou, nebo historkou, nad kterou se společně zasmějete s přáteli. Právě požární hlásič, dokáže tento problém

spolehlivě vyřešit. A nyní si pojďme vysvětlit, podle čeho vybírat ten správný požární hlásič pro Vás!

Ale také je dobré si uvědomit, jak je řečeno zde, že by se člověk neměl spoléhat pouze na požární hlásič.

Rozdělení podle druhu požárů

Požární hlásiče se v této kategorii dělí na dva druhy, tedy dle toho, co způsobí aby zařízení vyvolalo poplach.

1. Manuální hlásič požárů-jeho uplatnění je zejména ve veřejných prostorách, NIKOLI domácnostech. Jedná se o ono „červené tlačítko“ na chodbách.

2. Automatický hlásič požárů-tento typ upozorňuje na požár automaticky.

Povinnost ze zákona

Mnoho lidí toto netuší, ale od roku 2008 je zákonná povinnost, mít onen požární hlásič nainstalovaný v novostavbě, popřípadě v budově, jenž prošla kompletní rekonstrukcí.

Způsob zajištění zdroje energie

1. Autonomní požární hlásič-tento typ funguje na baterie, jeho pořizovací cena je tedy nejmenší. Avšak neustálý nákup a kontrola baterii, pořizovací cenu rychle přeroste.

2. Drátový požární hlásič-jak již název vypovídá, tento typ bere energii z napájení přes drátový kabel. Nevýhodou je pořizovací cena a poměrně složitější montáž přístroje.

3. Bezdrátový požární hlásič-napájení tohoto přístroje je zařízeno akumulátorem. většinou je schopné také varovat o požáru prostřednictvím SMS zprávy nebo mobilní aplikace. Ale stejně jako u autonomního, je zde třeba kontrolovat a měnit baterie.

Maximální účinná vzdálenost

Zde platí, že s cenou úměrně roste i účinný dosah. Začíná na 10m ale pokud jste ochotni si připlatit, je možných až 300m.

Požární spektrum

Tímto pojmem se rozumí, kolik druhů požárů je zařízení schopné odhalit. Tedy v domácnosti se najde mnoho druhů látek a všechny vyvolávají jiné druhy požárů.

Hlasitost

Zde není příliš široký výběr, jelikož většina zařízení obsahuje alarm o hlasitosti 85 dB.