Druhy protipožárních bezpečnostních ochran

Důležitost protipožární ochrany, snad není třeba představovat. Pokud tedy váháte, jakou si pořídit, čtěte dál!

Hasící přístroje

Většina budov, dle požární směrnice, obsahuje alespoň jeden hasící přístroj. Hasící přístroje slouží hlavně ke zkrocení malých požárů a aby zabránily jejím rozšíření po celé budově předtím, než se rozrostou a vymknou kontrole. Přenosné hasící přístroje jsou dostupné u mnoha prodejců a liší se svými druhy:

  • vodní
  • pěnový
  • práškový
  • CO2 (oxid uhličitý)
  • a další….

Požární přikrývky

Požární přikrývky jsou navrhnuty na zmírnění požárů třídy F. To jsou požáry např. oleje na vaření, tuky na vaření,… Požární přikrývky se používají převážně v kuchyni, kde je šance na vznik požáru třídy F nejvyšší.

Navijáky požárních hadic

Navijáky na požární hadice jsou uzpůsobeny pro hašení požáru třídy A. To jsou požáry, kde je hořící látkou např. papír, guma, dřevo,… Avšak vzhledem k tomu, že cívky v požární hadici vypouštějí vodu, nesmí byt použity na požáry elektrických přístrojů. Na ty jsou speciální CO2 hasící přístroje.

Značení

V protipožární ochraně by za každou cenu nemělo chybět požární značení. To slouží aby lidé mohli snáz identifikovat nejbližší únikový východ, společně s tím, jak mohou proti požáru bojovat, tedy než přijedou hasiči. Také je vhodné nezapomenout na dostatečně velkou požární poplachovou směrnici.

Požární postřikovače

Když vezmeme v potaz design, způsob upevnění a údržbu, je vhodné si poradit s odborníky, jelikož jsou tyto věci částečně regulovány normami v zákoně.

Balíček první pomoci

Balíčky první pomoci Vás pravděpodobně nenapadly jako první, při zamyšlení nad požární ochranou. Ale jsou velice důležité  a základ, pokud už nějaký požár vypukl a jsou nějaké důsledky. Pokud tedy máte adekvátní balíček první pomoci, může se velice hodit při drobnějších zraněních nebo v případě první pomoci. Také pokud jste majitel, nebo manažer, je Vaše povinnost poskytnout zaměstnancům balíček první pomoci.

Kouřové detektory

Jedná se o speciální typ požární ochranu, který byl stvořen pro detekci požáru. Kouřové detektory by měly být umístěny ve všech veřejných budovách. Popřípadě, pokud pronajímáte byty, je vhodné nějaké pořídit, snad jen pro jistotu.

Na závěr, je velice důležité zvýraznit to, že je třeba s o všechny tyto věci starat a udržovat je. Také je třeba dělat pravidelné revize.